Article

TOP 10 TIPS FOR EATING HEALTHY ON A BUDGET

37 views

Hey, everybody.

It's Kristin Shaffer and youare watching FAB University, where you get everything you need to live a healthy, fit,and fab life right here, right now.

In order to lose weight and get into amazing shapeyou have to focus on your diet.

That's got to be one of the primary focuses for you becausethe reality is that you cannot exercise away a really bad diet.

Quite simply, 70 to 80percent of your success is dependent upon your diet.

With that in mind, many of youhave been asking me to do a video on how to eat healthy without breaking the bank, andthere are several things that you can do, so let's dive right in and get started.

Number1: cook your meals.

One of the quickest ways on the planet to spend a bunch of money onfood is going out to restaurants.

At the restaurants you are paying for the building, the service,and the food, so cook your meals at home.

That saves you a ton of money, plus you knowyou're preparing your food clean.

One dinner out at a restaurant can, quite frankly, beyour entire grocery bill for the week.

Now, if you're anything like me and you're nota really good cook there are a ton of videos on YouTube on clean, simple cooking, and Ieven did one that's called Meals for Fat Loss.

It shows you how to prep your meals for theweek.

It's really simple, really quick, really easy.

So not being a gourmet cook–that'snot an excuse.

Cook your meals at home and you'll wind up saving a ton of money.

Number2: do not eat processed foods.

Ugh.

Yeah.

Expensive.

When you're buying processed foodsnot only are you buying the ingredients but you're also buying all the packaging and allthe processing that went to put it into that little package so that's costing you extramoney.

So stick with the whole foods that haven't gone through a whole lot of processing.

Stick with the foods that have been picked, plucked, or harvested–essentially the foodsthat are closest to the source.

That's not to mention that processed foods–most of them–arereally, really bad for us.

They put on the fat pounds like crazy.

Number 3: buy in bulk.

Buying in bulk is a great way to eat healthy and save money as well.

Eggs, for instance,typically last a few weeks so I tend to buy them in big flats.

Oh, look, eggs.

This willlast me about two weeks.

Yeah, I go through a lot of eggs.

Too many.

One of these daysI'm going to start growing feathers and cluck like a chicken.

(makes clucking noises) Anotherone is chicken.

Now, I buy these big flats of chicken and I really watch the prices,so when the prices dip down I'll buy quite a few and stick them in the freezer.

Theylast quite a few months that way.

And even oatmeal.

You can buy 25-pound bags of rolledoats and it will last you forever.

Well, maybe not in my house.

Number 4: buy frozen.

No,not the movie.

Frozen vegetables in particular can be much cheaper than buying fresh, andoftentimes the quality of frozen is actually better than fresh.

That's because the producersand growers freeze these very quickly after they're picked or plucked so they don't losetheir freshness.

And, yes, this is all in my freezer.

I oftentimes get asked at thegrocery when I'm in the checkout line if I'm buying for a group home.

I can't imagine why.

Number 5: buy the store brand, not the fancy brands that pay a ton of money to advertise.

That's because the store brand is oftentimes even better quality than these big name brandsthat have been advertising.

They spend a ton of money on that.

Sometimes the store brandis even manufactured at the same plant that these other big brand names are.

So don'tpay for the labels and don't pay for the advertising.

Buy the store brand which is much cheaper.

You'll be getting the same quality and, in some cases, the taste will even be better.

Number 6: drink water.

Fruit juices and sodas can be really super expensive and you knowwhat? Water is free.

Well, I mean, it's not really free because you have to pay your waterbill, but it's really, really inexpensive.

So I highly advise that you don't spend moneyon bottled water and the other waters that you can get in the grocery store.

I highlyadvise that you just drink your tap water out of the sink.

Number 7: no fast food.

DoI even need to explain this one? One trip through McDonald's can be a third of yourweekly grocery budget.

Stay away from fast food altogether.

Number 8–and this one isa touchy one: don't buy organic.

Now, I know a lot of you are very passionate about organicfoods and, if you are, you're just going to have to work that into your budget.

But ifyou're not so passionate about it, stay away from the organic foods because they are typicallymuch more expensive than non-organic.

Number 9: buy local and look for coupons.

If youhappen to live in an area where you might have some local farmers go ahead and checkout to see if you can buy from them directly.

You'd be surprised at how much cheaper itcan be.

If you go to them maybe once every three weeks or so and you stock up on youreggs and chicken you can save yourself a ton of money.

Also look for coupons.

It's a factthat most stores have what they call loss leaders and these are items that they puton sale to get you into the store so that you can buy other things, other value addeditems, that give them more profit.

These are items that the store actually takes a losson.

They don't make any profit.

So watch the sales, watch for coupons, and take advantageof those loss leaders.

Then number 10–my favorite: look for cheap protein.

Out of theclean foods that we have to have in our diet in order to lose weight and to get into greatshape, which are proteins, carbohydrates, and fats, proteins are generally the mostexpensive out of those.

They are a critical part of our diet, so that's where you gotto get a little creative and you have to watch for the less expensive proteins.

My two favoritesare chicken and egg whites, of course.

(makes clucking noises) Beef right now is reallyexpensive and it has to do with the worldwide market.

So what you need to do is kind ofwatch the prices and get really cognizant of the per-pound prices when you go to thegrocery stores and don't hesitate to check out other grocery chains because you knowwhat? Every grocery store is not created equal.

What one grocery store might be selling chickenat maybe $1.

98 per pound, maybe another grocery store is selling it at $1.

70 per pound.

Thatcan make a big difference when you buy in bulk.

Also, depending on where you live, youmight be able to buy local proteins cheaper than you would in other places.

For instance,if you're living in the U.

S.

on either coast you might be able to get seafood fairly inexpensivelyversus somebody who's living in the Midwest.

So there you have it: my top 10 tips for eatinghealthy on a budget.

If you want more information on how to get into amazing shape head on overto FAB-University.

Com and pick up my 6 Weeks to Sexy, Fit, and FAB plan.

If you like thisvideo make sure to hit that "Like" button below.

That tells other people that this videois really valuable.

Also, don't forget to subscribe.

I'm Kristin Shaffer, founder ofFAB University and FigureAndBikini.

Org, and I hope to see you next time.

Second try.

That's it.

Are you recording?Yes.

Go, go.

No, let's see.

So foods that have been pucked–plucked.

Plucked.

So stickwith the foods that have been plicked–plicked.

There that don't perish really quickly sothat you can (makes babbling noises).

So I really highly advise that you drink water.

Yeah, that was not planned.

I have a drinkingproblem.

This is awkward.

Come on, dry that up.

What? Outtakes.

That was not what I expected.

I didn't wantto spit it across the kitchen.

Source: Youtube